Deze winter reeks belangrijke webinars bij Carend: o.a. Bewust Stoppen met Eten en Drinken en Proactieve Zorgplanning

Auteur: Carend Redactie
25.11.2025
Deze winter reeks belangrijke webinars bij Carend: o.a. Bewust Stoppen met Eten en Drinken en Proactieve Zorgplanning
Auteur: Carend Redactie
25.11.2025

Deze winter komt Carend met een aantal belangrijke webinars in de reeks 'Beslissingen rond het Levenseinde'. We zullen onder meer ingaan op Proactieve Zorgplanning op 20 januari, op Zorg in de Stervensfase op 27 januari, op begeleiding door zorgverleners bij Bewust Stoppen met Eten en Drinken op 3 februari en op Palliatieve Sedatie op 10 februari. In maart zal Manu Keirse deze reeks afsluiten met een webinar over Rouw en Verlies.

Webinar Proactieve Zorgplanning op 20 januari, 20.00 uur

Goede zorg aan het einde van het leven begint met één essentieel ingrediënt: het gesprek. In dit eerste deel van de reeks Beslissingen rond het levenseinde verkennen we hoe je samen met patiënten en naasten vooruit kunt denken, wensen kunt verhelderen en behandelkeuzes zorgvuldig kunt vastleggen.

Proactieve zorgplanning (PZP) gaat over much meer dan formulieren of protocollen. Het gaat over luisteren. Over vragen durven stellen die raken. Over ruimte maken voor angst, hoop en twijfel. En over het bieden van helderheid in een fase waarin zoveel onzeker is.

Tijdens dit webinar bespreken we:

  • hoe je PZP-gesprekken op een natuurlijke manier opent,

  • welke vragen écht helpen om waarden en wensen zichtbaar te maken,

  • hoe je verwachtingen afstemt tussen patiënt, naasten en zorgverleners,

  • en hoe PZP leidt tot betere, mensgerichte zorg in de laatste levensfase.

Of je nu werkt in de eerste lijn, het ziekenhuis, de VVT-sector of elders in de zorg: dit webinar biedt praktische handvatten, herkenbare voorbeelden en een kader dat je direct kunt toepassen.

Sprekers van de avond zijn artsen Elina van Lummel en Emmy Maats.

Webinar Zorg in de Stervensfase op 27 januari, 20.00 uur

Zorgverleners die betrokken zijn bij het sterfbed van patiënten, hebben een belangrijke taak: hen en hun naasten ondersteunen tijdens de laatste fase van het leven. Dit webinar biedt inzicht in wat het stervensproces inhoudt, de lichamelijke en geestelijke veranderingen die zich voordoen, en hoe zorgprofessionals adequaat kunnen reageren om de kwaliteit van het afscheid te bevorderen.

Inhoud van het webinar:

  • Wat gebeurt er tijdens het stervensproces en welke lichamelijke en geestelijke veranderingen wijzen op de stervensfase?
  • Hoe kunnen zorgverleners de symptomen van stervenden herkennen, zoals Cheynes-Stokes ademhaling en reutelen? Wat is hiervan de betekenis, en hoe ga je ermee om?
  • De rol van medicijnen en wat zorgverleners kunnen doen om comfort en steun te bieden aan de patiënt en diens naasten.
  • Het belang van communicatie: hoe maak je zaken bespreekbaar met de patiënt en hun naasten? Wat is nodig om een betekenisvol afscheid te creëren?
  • Begeleiding van naasten: hoe ondersteun je hen in het proces van afscheid nemen?

Sprekers: 

  • Sander de Hosson, longarts en medeoprichter van Carend, deelt zijn expertise over dit gevoelig en complexe onderwerp. Lees hier meer.

Webinar Bewust Stoppen met Eten en Drinken op 3 februari, 20.00 uur

Artsen, verpleegkundigen en verzorgenden hebben steeds vaker te maken met de situatie waarin een patiënt bewust wil stoppen met eten en drinken om het levenseinde te bespoedigen. Zorgverleners hebben behoefte aan kennis om deze patiënten goed voor te bereiden, te begeleiden en adequate palliatieve zorg te geven. 

In 2024 verscheen de herziene versie van de Handreiking "Zorg voor mensen die bewust afzien van eten en drinken om het levenseinde te bespoedigen" vanuit de KNMG en V&VN. De handreiking geeft antwoord op vragen als: hoe lang kan het duren? Wat staat de patiënt, naasten en de hulpverlener te wachten? Wat voor zorg verleen je? Wat te doen bij onrust, verwardheid en een delier? De handreiking is primair bedoeld voor hulpverleners, maar kan ook gelezen en gebruikt worden door patiënten en naasten.

In dit webinar zullen Floor Bols en Marieke Willems uitgebreid ingaan op de beste begeleiding voor zorgverleners rondom deze beslissing van patiënten. Er wordt uitleg gegeven over hoe we als zorgverleners het beste kunnen omgaan met de medische, ethische en juridische kanten van deze hulpvraag aan de hand van casuïstiek en kennis.

Schrijf je hier in voor dit geaccrediteerde webinar.

Webinar Palliatieve Sedatie met Sabine Netters op 10 februari

In dit webinar onder leiding van internist-oncoloog Sabine Netters gaan we dieper in op de verschillende aspecten van palliatieve sedatie. We bespreken de zorgvuldigheid en de ethische overwegingen die komen kijken bij het toepassen van sedatie in de palliatieve zorg, met aandacht voor de uitdagingen die zorgverleners tegenkomen in zowel ziekenhuisinstellingen als de huisartsenpraktijk.

Wat komt aan bod?

  • Wanneer is palliatieve sedatie gerechtvaardigd?
  • Wat zijn refractaire symptomen en hoe bepalen we wanneer een symptoom als refractair wordt beschouwd?
  • Het verschil tussen palliatieve sedatie en euthanasie: waar liggen de grenzen?
  • Waarom zorgverleners nooit zomaar kunnen beloven dat patiënten altijd een middel kunnen krijgen om in slaap te vallen.
  • Casuïstiek: praktijkvoorbeelden uit zowel de ziekenhuiszorg als de huisartsenpraktijk, waarin we de dilemma's en besluitvormingsprocessen zullen bespreken.

Webinar Rouw en Verlies met Manu Keirse op 3 maart

arend is trots dat prof. Manu Keirse, pionier in de palliatieve zorg en expert in rouwverwerking opnieuw bij ons komt spreken. Op maandagavond 2 maart geeft hij bij Carend een voordracht over rouw en verlies.

Manu Keirse, emeritus hoogleraar aan de KU Leuven en voormalig staatssecretaris van Volksgezondheid in België, is al decennialang een van de belangrijkste stemmen op het gebied van verliesbegeleiding. Zijn boek Helpen bij Verlies en Verdriet geldt als hét standaardwerk over rouw in de Lage Landen. Zijn eerdere webinar bij Carend werd als het veruit het best beoordeeld van de afgelopen vier jaar.

In deze lezing laat Keirse zien dat rouwen niet gelijkstaat aan loslaten, maar aan anders leren vasthouden. Met herkenbare verhalen, warme inzichten en praktische handvatten biedt hij troost én richting – voor zowel zorgverleners als ieder ander die met verlies te maken heeft.

Schrijf je hier in voor dit webinar.

Accreditatie wordt aangevraagd bij: ABAN & V&VN.

maandag 02 maart 2026
20:00 uur
dinsdag 10 februari 2026
20:00 uur
dinsdag 27 januari 2026
20:00 uur